Fakty i mity na temat licytacji samochodów z USA
Zakup amerykańskiego samochodu na drodze licytacji to wydatek, który należy dobrze zaplanować. Warto dokładnie zapoznać się z procedurami sprzedaży zagranicznych aut. Szukając informacji na ten temat, łatwo jednak trafić na wiele mitów, które narosły wokół licytacji. Co spośród wskazówek dotyczących kupna samochodów z USA jest prawdą, a co fałszem?
Stan pojazdów wystawionych na aukcję nie podlega kontroli – mit
Wybrany przez klienta samochód zostaje dokładnie sprawdzony przy wykorzystaniu raportów dostępnych w międzynarodowych bazach motoryzacyjnych, takich jak POCTRA. Istnieje także możliwość odpłatnego skontrolowania stanu auta przy użyciu baz danych.
Nie da się zaplanować, jaką kwotę trzeba będzie zapłacić za sprowadzenie auta – mit
Auta z USA w większości sprzedawane są na drodze licytacji, więc przed każdym zakupem uzgadniana jest kwota, do jakiej będzie licytowany samochód. Ponadto nabywca może liczyć na pomoc w wyborze auta oraz otrzymuje szczegółowy kosztorys transakcji, ustalony na podstawie przewidywań dotyczących ceny wybranego pojazdu na aukcji. Informacje o wysokości opłaty aukcyjnej, opłat transportowych, cła i akcyzy dostępne są w zakładce „opłaty” na naszej stronie.
Wpłacona na poczet licytacji kaucja może podlegać zwrotowi – fakt
Klient po podpisaniu umowy jest zobowiązany do wpłacenia kaucji, której wartość stanowi 10% uzgodnionej kwoty licytacji i wynosi minimum 1000 USD (lub równowartość w PLN). Kwota ta odsyłana jest na konto nabywcy w przypadku, gdy cena licytowanego auta przekroczy zaplanowany budżet. Można także pozostawić kaucję na poczet następnej licytacji.
Nabywca oprócz ceny auta pokrywa także koszty odprawy celnej – fakt
Opłatę za auto należy wnieść bezpośrednio na konto w Stanach Zjednoczonych w ciągu dwóch dni roboczych od zakończenia licytacji, co pozwoli uniknąć naliczenia dodatkowych opłat za magazynowanie pojazdu na placu aukcyjnym. Nabywca zobowiązany jest opłacić agencję celną, cło i podatek VAT. Przyjmuje się też, że wartość celna auta jest równa wartości transakcyjnej, ale istnieje ryzyko jej zakwestionowania przez organy celno-skarbowe. Wszelkie szczegóły należy więc ustalić z agentem celnym przy odprawie.