Jakie są koszty importu samochodu z USA?
Kupowanie i sprowadzanie samochodu zza oceanu jest nadal opłacalne. Nowe i używane auta na amerykańskim rynku są tańsze niż ich odpowiedniki w Europie i Polsce. W przypadku nabycia samochodu lepszej jakości, można zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto wybrać model aktualnie produkowany na europejskim rynku – mogą się bowiem pojawić trudności w zdobyciu części zamiennych do oryginalnego amerykańskiego samochodu. Duży wpływ na koszty całkowite ma aktualny kurs dolara amerykańskiego, dlatego warto spróbować zgrać transakcję z jego niskim kursem.
Koszty podstawowe
Pierwszym kosztem jest zakup samochodu. Auto można kupić na kilka sposobów. Najdroższym jest wyjazd do Stanów i osobisty zakup wybranego modelu. Można też skorzystać z usług polskiej firmy, która zajmuje się importem samochodów z USA. Prowizja całkowita polskiego pośrednika wynosi zwykle ok. 500 zł, natomiast zapłata dla firmy tylko za poprowadzenie licytacji to koszt ok. 340 zł. Po zakupie samochodu należy przewieźć go do portu, a korzystając z usług firmy wysyłkowej wstawić do kontenera i załadować na statek. Do kosztów należy doliczyć cenę transportu wewnętrznego, czyli dostarczenia samochodu od miejsca zakupu do portu na terenie USA. Koszty te są uzależnione od kilku czynników, między innymi wielkości auta i odległości do portu. Za transport morski płaci się ok. 3 000 złotych. Należy pamiętać o konieczności opłacenia cła, VAT-u i ewentualnego transportu do Polski, jeśli auto trafiło do Niemiec lub Holandii oraz akcyzy i cła i VAT-u w Polsce.
Opłaty dodatkowe
Niestety koszty poniesione przy załatwianiu formalności celnych nie są ostatnimi, jakie trzeba ponieść. Nie można bowiem jeździć po polskich drogach sprowadzonym samochodem bez badania technicznego. Trzeba więc liczyć się z kosztami przeróbek, które dostosują auto do polskich przepisów, badań technicznych, tłumaczenia dokumentów u tłumacza przysięgłego, rejestracji i opłaty recyklingowej. Ostatecznie całkowite koszty mogą zamknąć się w kwocie oscylującej w okolicy 70 000 złotych.
Przed decyzją o zakupie samochodu w USA trzeba rozważyć wszystkie koszty. Co prawda ceny samochodów są tam niższe, ale transport, przeróbki i wszystkie dodatkowe opłaty wiążą się z wydaniem sporej gotówki. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jakość auta i sprowadzić do Polski model korzystając z usług doświadczonej firmy, która potwierdzi pewność źródła sprzedającego samochód.