Rejestracja samochodów z USA i Kanady. Podstawowe informacje
Rejestracja samochodu to tak naprawdę ostatni etap procedury związanej z zakupem i sprowadzeniem pojazdu z Kanady lub USA. W tym wpisie wyjaśnimy krok po kroku, jak wygląda proces rejestracji aut zza wielkiej wody.
Zanim udasz się do urzędu
Sam proces rejestracji samochodów sprowadzonych z Kanady czy USA nie jest skomplikowany. Nieco więcej zaangażowania wymaga dopełnienie obowiązkowych wcześniejszych formalności. Pojazd musi przejść procedurę celną. Należy opłacić koszty agencji celnej oraz cło i podatek VAT. Przed zarejestrowaniem pojazdu konieczne jest też złożenie deklaracji akcyzowej i opłata podatku akcyzowego, jeśli nie został on rozliczony przy odprawie celnej. Dopiero dysponowanie potwierdzeniem dokonania niezbędnych opłat będzie otwierało drogę do możliwości zarejestrowania pojazdu.
Dostosowanie pojazdu do warunków europejskich
Pojazdy sprowadzone z innych kontynentów mogą wymagać odpowiedniego dostosowania do warunków obowiązujących na terenie UE. W przypadku kanadyjskich aut proces ten jest łatwiejszy niż dla pojazdów ze Stanów Zjednoczonych. Najczęściej konieczne jest jedynie zamontowanie tylnego światła przeciwmgłowego (często jednak to światło jest zamontowane).
Samochody sprowadzone z USA częściej wymagają przeróbek i drobnych adaptacji. Na rynku amerykańskim stosuje się wiele rozwiązań technologicznych, które są różne od przyjętych w Europie standardów. Dotyczy to przede wszystkim wymogów technicznych pojazdów, które mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przed rejestracją należy udać się do autoryzowanego punktu badań technicznych, skontrolowanie jego stanu technicznego, a następnie wykonanie wszystkich ewentualnych prac adaptacyjnych.
Ostatnim etapem jest rejestracja samochodu
Rejestracja samochodu to zwieńczenie całej procedury zakupu i sprowadzenia samochodu z Kanady bądź Stanów Zjednoczonych. Do właściwego wydziału komunikacji należy się udać z pełną dokumentacją oraz potwierdzeniem uiszczenia niezbędnych opłat — akcyzy, cła i podatku VAT.
Pamiętaj przy tym, że wszystkie dokumenty związane z samochodem, w tym m.in. karta pojazdu, muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.