Salvage title w kontekście zakupu aut z USA
W USA sprzedaje się miliony samochodów, a większość z nich sprowadzanych jest do Polski. Wszystkie posiadają akt własności wydawany przez wydział komunikacji dedykowany dla każdego stanu. W tym dokumencie znajduje się wiele informacji o pojeździe, takie jak numer VIN oraz rok produkcji. Duża ilość aut z USA otrzymuje tytuł własności oznaczony jako salvage title. Powodów takiego oznaczenia może być wiele, jednak najczęściej przyczyną jest pewne uszkodzenie pojazdu.
Salvage title to tytuł nadawany samochodom, które uczestniczyły w zdarzeniu drogowym, takim jak kolizja, wypadek lub zwykła stłuczka parkingowa. Oznaczenie to może świadczyć o tym, że pojazd nie nadaje się do uczestnictwa w ruchu drogowym. Często zdarza się, że tytuł ten otrzymują samochody, które zostały zalane wodą lub spłonęły. Z tego powodu warto przed zakupem sprawdzić zgodność dokumentów, aby nie uniemożliwić rejestracji samochodu w Polsce po jego sprowadzeniu.
Jak wygląda proces zakupu auta z USA?
Pierwszym krokiem w zakupie auta z USA jest wybór odpowiedniego samochodu, który trzeba będzie sprowadzić. W tym celu można wziąć udział w licytacjach, gdzie można określić własne kryteria wymarzonego pojazdu. Najlepiej skorzystać z usług dealera, który zajmie się także sprawdzeniem stanu technicznego samochodów i sprowadzeniem auta z zagranicy. Po znalezieniu odpowiedniego samochodu firma dealerów przygotowuje kosztorys transakcji na podstawie prognozowanej ceny do uzyskania na aukcji.
Ponieważ większość aut pochodzi z licytacji, kosztorys uwzględnia maksymalną cenę, za którą można wylicytować samochód. Następnie należy spisać umowę i wpłacić kaucję w wysokości 10% ustalonej kwoty licytacji. Potem następuje licytacja i wpłata pozostałej ceny. Po zaksięgowaniu płatności samochód rozpoczyna transport do Polski. Tuż przed przypłynięciem statku do Europy następuje procedura celna. Ostatni krok stanowi przyjazd auta do wyznaczonego miejsca, wniesienie opłaty akcyzowej i jego rejestracja.